Podczas piątkowej wycieczki, przy sprzyjających warunkach pogodowych wycieczkowicze odwiedzili najsławniejsze zabytki „Florencji nad Łabą” w tym: operę Sempera, Zwinger, Tarasy Brühla, protestancki kościół Frauenkirche z pomnikiem Marcina Lutra, „Orszak książęcy” oraz kościół dworski św. Trójcy, który obecnie pełni funkcję katedry diecezji drezdeńsko – miśnieńskiej.
Katolicka katedra św. Trójcy nie jest tylko miejscem pochówku 49 katolickich przedstawicieli rodu Wettinów, ale również miejscem upamiętniającym okrucieństwa II wojny światowej, która tak mocno dotknęła Drezno.
Swoista Pieta wykonana z miśnieńskiej porcelany wyobraża Maryję, która w swych rekach nie trzyma martwe ciało Chrystusa, lecz gruz, który układa się w koronę cierniową. To memento bombardowania alianckiego, które Drezno przeżyło w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku.
W katedrze drezdeńskiej upamiętniono również „Poznańskiej Piątki” - błogosławionych wychowanków Salezjańskiego Oratorium w Poznaniu. Liderzy katolickiej młodzieży zostali aresztowani we wrześniu 1940 roku i przez więzienia w Poznaniu, Wronkach, Berlinie i Zwickau zgilotynowani 24 sierpnia 1942 roku w więzieniu w Dreźnie.
Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski