Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej
im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią
Szkoła ma ponad siedemdziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu kształcenia zawodowego młodzieży i dorosłych. Zawsze wychodziliśmy naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa oraz potrzebom rynku pracy. Nasi absolwenci nie zasilają szeregów bezrobotnych tylko znajdują pracę w wyuczonych zawodach.
W Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią funkcjonują następujące typy szkół:
Technikum Nr 2 kształcące w zawodach:
- technik żeglugi śródlądowej
- technik pojazdów samochodowych
- technik eksploatacji portów i terminali
Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 2 kształcąca w zawodach:
- ślusarz
- mechanik pojazdów samochodowych
- elektromechanik pojazdów samochodowych
Posiadamy System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001 : 2015 oraz kształcimy marynarzy zgodnie z Konwencją STCW
Od grudnia 2005 r. w Technikum Nr 2 kształcącym w zawodzie technik żeglugi śródlądowej posiadamy certyfikowany System Zarządzania Jakością ISO 9001 : 2015.
Od maja 2006 r. Technikum Nr 2 kształcące w zawodzie technik żeglugi śródlądowej uzyskało Certyfikat zgodności procesu kształcenia marynarzy z Międzynarodową Konwencją STCW.
Kształcenie w szkole odbywa się na poziomie pomocniczym w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej na świadectwo motorzysty wachtowego. Uczeń po uzyskaniu dyplomu technika żeglugi śródlądowej i po odbyciu 2 miesięcznej nadzorowanej praktyki na statku morskim w dziale maszynowym uzyskuje świadectwo motorzysty wachtowego.
Praktyczną naukę zawodu i praktyki zawodowe technika żeglugi śródlądowej uczniowie pobierają na statku szkolnym „Wł. Łokietek” i u armatorów takich jak : Żegluga Bydgoska, Odra-Trans i prywatnych.
Szkoła współpracuje ze szkołami holenderskimi, w związku z tym wyróżniający się uczniowie są kierowani na praktyki miesięczne do Holandii. Szkoła posiada odpowiednio wyposażoną bazę dydaktyczną – Pracownia symulatora manewrowo – kontrolnego; Klasopracownia nawigacyjna; Klasa mechanizmów pomocniczych. Szkoła dysponuje statkami szkolnymi „Władysław Łokietek” koszarka „Barbara” pchacz „Bizon”.
Technikum w naszej szkole ma wieloletnią tradycję, mamy bardzo bogate doświadczenie w nauczaniu teoretycznym i praktycznym poza wysoce wykwalifikowaną kadrę dysponujemy właściwie wyposażonymi warsztatami szkolnymi.
Wysoko kwalifikowana kadra i praktyczna nauka zawodu w warsztatach szkolnych to atuty naszej szkoły. Szkoła zawodowa to początek drogi prowadzącej do zdobycia kwalifikacji zawodowych i w perspektywie świadectwa dojrzałości. Duża liczba zajęć praktycznych kształtuje umiejętności tak bardzo potrzebne w karierze zawodowej. Szkoła współpracuje z zakładami pracy zainteresowanymi praktykami uczniów oraz zatrudnieniem absolwentów.
Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią w celu wzbogacania procesu kształcenia (zwłaszcza praktycznego) współpracuje z uczelniami wyższymi. Nauczyciele mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, pozyskiwania programów, pomocy dydaktycznych, książek, tablic etc. Uczniom umożliwiamy zdobycie wszechstronnej wiedzy na temat ofert kształcenia po ukończeniu naszej szkoły. Ponadto aktywizujemy uczniów do udziału w organizowanych przez uczelnie wyższe konkursach, przeglądach, wykładach czy dniach nauki.
Współpracujemy również z: Akademią Morską w Szczecinie i Gdyni, Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni, Politechniką Gdańską, Politechnika Bydgoską w Bydgoszczy, Wyższą Szkołą Środowiska w Bydgoszczy, Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy.
W celu promocji szkoły w środowisku oraz umożliwienia uczniom kierunkowania aktywności społecznej także poza szkołą i miejscem zamieszkania podejmujemy współpracę w wieloma organizacjami i instytucjami. Należy tutaj wymienić :
- Żeglugę Bydgoską S.A.
- OCEANWIDE I INSTYTUT DE RUYTER VLISINGENN\
- ZELAN Nakło nad Notecią
- PRECYZJA BYDGOSZCZ
- TYCO ELECTRONICS
- SERMO POLSKA
- Ligę Morską i Rzeczną
- Związek Chórów i Orkiestr
Współdziałamy w organizacji konferencji naukowych, flisów-spływów promujących szlak Noteci. Przyczyniamy się do realizacji celowego wykorzystania środków unijnych w ramach programów „Inwater” i „Defris” związanych z drogą wodną Wisła – Odra. Należymy do europejskiej organizacji EDINNA – Education Inland Navigation.
Szkoła jest otwarta na współpracę zagraniczną i realizuje projekt edukacyjny ERASMUS
Ponad 70-cio letnie doświadczenie w kształceniu zawodowym
Szkoła jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku
Szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych
Nieodpłatne wyposażenie w ubiór roboczy na zajęcia praktyczne
Dla uczniów mających trudności z dojazdem możliwość zamieszkania w internacie.