21 lutego 2021 roku
Ustanowiony przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku i bezpośrednio związany z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu.
Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.
Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
W związku z zbliżającym się 21 lutego proponuję Wam – mimo pandemii, ospałości i zniechęcenia do jakichkolwiek aktywności- wzięcie udziału w zdalnych obchodach tego święta, ważnego dla każdego narodu.
Do 23 lutego na adres wioletta.ossowska@zegluganaklo.pl prześlijcie relacje, fotografie, wideorelacje, nagrania pokazujące Wasz domowy sposób na utrwalanie tradycji języka polskiego.
,,Niechaj narodowie wżdy
postronni znają, iż Polacy
nie gęsi, iż swój język mają’’
Mikołaj Rej