https://www.centrumdialogu.com/o-nas/marek-edelman/wywiad-z-markiem-edelmanem
Oto refleksje uczniów klasy IV
Technikum Żeglugi Śródlądowej
po przeczytaniu
„Zdążyć przed Panem Bogiem”
Hanny Krall
Dominik: „Na pewno trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż przerwane zostało milczenie, ukazane zostały prawdziwe wydarzenia, plan wydarzeń oraz ogrom tragedii, która zasługuje na uwagę w tych czasach”.
Kacper: „Gdzie była ludzka moralność w momencie dziania się sytuacji opisanej w wywiadzie? Czy my tak jak pan Marek Edelman chwycimy za broń, mając do wyboru dwa rodzaje śmierci ?”
Wojciech: „Jest to książka, którą każdy powinien kojarzyć. Dzięki niej możemy poznać jedno z najważniejszych czasów w historii Polski oczami Marka Edelmana, który był lekarzem oraz przywódcą powstania w getcie warszawskim. Dla mnie ten wywiad jest zarówno symbolem pamięci, na którą ludzie żyjący w tamtych czasach zasługują, jak i nauką, żeby ludzkość nie doprowadziła do takich rzeczy po raz kolejny. Pomimo wielu kontrowersyjnych tematów i wyborów dokonanych przez więźniów getta, nie powinniśmy tego oceniać, ponieważ nie doświadczyliśmy tego samego co oni. Nie znamy każdego z imienia i nazwiska, lecz ich czyny będą zapamiętane na długo”.
Szymon: „Osobiście uważam, że powinniśmy znać tę książkę. Jest to jedna z tych historii, które przekazują nam prawdę.
Uświadamia nam ona, że w każdej liczbie są pojedyncze osoby. Podczas drugiej wojny światowej (w tym, powstaniu w getcie warszawskim) zginęło ponad 70 milionów ludzi, czy tak naprawdę kiedyś zastanawialiśmy się kim byli? "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall jest właśnie wyjątkowe w tym aspekcie. Marek Edelman nie mówi nam "ILE", a "KTO".
Hubert: „Wywiad wywołał na mojej twarzy wzruszenie i zadumę. Jak człowiek drugiemu człowiekowi może zgotować piekło i co znaczy prawdziwy głód i walka o przeżycie. Również podziwiam Marka Edelmana za walkę i siłę dużo ludzi by się po prostu podało i umarło bez walki w zapomnieniu”.